SOUŽITÍ 2005 o.p.s., Na Bukovci 1, 790 84 Mikulovice, zapsáno v rejstříku KS v Ostravě, oddíl O vložka 206, IČ 26873265


DALŠÍ INFORMACE PRO OBČANY OBCE

 

VÝLET DO HVĚZDÁRNY PODRUHÉ

 

29.4.2015 se Klub seniorů z Mikulovic vydal do Planetária v Ostravě podruhé. Tentokrát však byla v plánu návštěva rekonstruovaného planetária s programem "Tajné životy hvězd" a také prohlídka planetária s průvodcem. Přidali se k nám ještě senioři ze Zlatých hor a výlet stál za to. Projekce byla úžasná. Přenesla nás do vesmíru, kam pouhé lidské oko nedohlédne. Poté čekala prohlídka planetária. Průvodkyně přiblížila několik fyzikálních jevů na zmenšených modelech, aby lépe vysvětlila fungování vesmíru a astrofyzikálních jevů. Pěkné odpoledne jsme zakončili v restauraci Pustý mlýn, kde byla dokonalá rychlá obsluha a ještě lepší kuchař, který připravil hladovým hostům večeři dle individuálních přání.

 

l. SETKÁNÍ SENIORSKÝCH SKUPIN V GLUCHOLAZECH

Mini pěvecký sbor, který zpívá pod vedením Soni Moravcové především při příležitosti česko-polských lekcí akademie 3. věku, byl pozván na 1. česko-polské setkání seniorských skupin. S mottem "Každá věk má své chvíle" vystoupily na pódiu kulturního domu v Glucholazech ve středu 7.5.2014 různé skupiny seniorů Z Jeseníku, Nysy, Mikulovic a Glucholaz. Někdo zpíval, někdo tancoval, někdo zahrál a jedna skupina předvedla i vtipné cvičení s činkami. Především se však všichni dobře bavili. Po kulturním zážitku se všichni přesunuli do glucholazských lázní na grilovanou klobásu a posezení v amfiteátru za doprovodu muzikantů z Jeseníku. Každá účastnící se skupina obdržela za účast sošku a písemné poděkování - Poděkování z Glucholaz.pdf (135207)

O vydařené akci se můžete dočíst i na internetových stránkách univerzity třetího věku Glucholazy:

https://utwglucholazy.blog.onet.pl/

VÝLET DO HVĚZDÁRNY

Jelikož Soužití připravuje otevření virtuální univerzity 3. věku a zkušební semestr se týká astronomie, přišel jeden účastník akademie 3. věku s nápadem na tematický výlet do hvězdárny a planetária.  Klub důchodců v Mikulovicích a SOUŽITÍ 2005, o.p.s. proto zorganizovali výlet seniorů do mobilního planetária v Ostravě – Porubě.

Na program Spanilá jizda Sluneční soustavou se přihlásilo 15 seniorů z Mikulovic, tedy počet vhodný do malého autobusu firmy KAMITIRO.  Ve středu 23.4.2014 se senioři odpoledne vydali na cestu, která velmi rychle uběhla a před začátkem programu na VŠB stihli pořídit i pár společných snímků. Program se uskutečnil v mobilním planetáriu, jelikož budova Hvězdárny a planetária Johanna  Palisy je v současné době pro veřejnost uzavřena kvůli dlouhodobé rekonstrukci celého areálu. Přednášející na vypouklém stropě „proletěl“ celou naší Sluneční soustavou a blíže specifikoval jednotlivé planety a jejich měsíce či prstence, Mléčnou dráhou i Galaxií a nechal účastníky nahlédnout do dalších míst Vesmíru. V druhé části programu přednášející ukázal, co všechno vidíme na obloze ze Země a jak vypadají nám známá souhvězdí z jiných koutů Galaxie. Na konci programu byl prostor i pro dotazy a senioři dostali i tip na zajímavou internetovou stránku https://www.stellarium.org/cs/  kde se zobrazuje realistická 3D obloha tak, jak ji můžeme vidět pouhým okem nebo dalekohledem.  Přestože sezení v mobilním planetáriu nebylo zrovna nejpohodlnější, určitě to stálo za to vydržet. Výletníci se po představení ještě zastavili v příjemné restauraci a posilněni dobrým jídlem zvládli hravě se zpěvem cestu domů.

 

ČESKO-POLSKÁ KONFERENCE

Ředitelka organizace SOUŽITÍ 2005, o.p.s. obdržela pozvání pro dvacet seniorů z Mikulovic na Česko-polskou konferenci, která se uskuteční 9.6.2013 v Nyse. Přihlášení účastníci odjedou autobusem od Komunitního centra, ul. Sokolská, v Mikulovicích ve 14,15 hodin. Návrat zpět bude po ukončení akce.

Program konrefence:

15,00 hod. - vystoupení ředitelky Domu kultury, P.h.D Janiny Janik

15,30 hod. - přehled projektů v institucionální spolupráci PL/CZ (film, prezentace)

16,30 hod. - veřeče - polská kuchyně

18,00 hod. - koncert Opolské filharmonie

20,00 hod. - ukončení

 

SENIOŘI V SCHENGENU

Ředitelka organizace SOUŽITÍ 2005, o.p.s. dostala pozvání "na poslední chvíli" pro dva seniory z Mikulovic na společný celodenní výlet Klubu seniorů Jeseník a Zlatých Hor na "Rajd seniorow" do Prudniku. Akce se konala ve středu 5.6.2013 v rámci projektu Senioři v Schengenu. Účastníci odjeli do Zlatých Hor, odkud jeli auty do Prudniku. Celodenní program obsahoval procházku městem, prohlídku Domu kultury, vily rodiny Franků, přednášku na téma Řemeslo v historických památkách Prudniku, výlet na poutní místo a kulturní program s občerstvením účastníků. Bohužel počasí nebylo nejlepší, proto byl program přizpůsobený dešti.

 

MEZINÁRODNÍ ČESKO-NĚMECKO-POLSKÁ KONFERENCE

Ředitelka organizace SOUŽITÍ 2005, o.p.s. přijala pozvání z Univerzity 3. věku Glucholazy pro čtyři seniory z Mikulovic na Mezinárodní konferenci do Glucholaz. Konference, která se konala v sobotu 1. června 2013 od 9,00 do 14,00 hod., byla zaměřena na formální i neformální aktivizaci a dále na pohybové aktivity seniorů. Na programu byly přednášky, prezentace, kulturní vystoupení a bohaté občerstvení.

 

BESEDA PRO OBČANY OBCE

Dne 24.10.2012 ve 14,00 hodin zveme na Komunitní centrum širokou veřejnost z obce Mikulovice i okolních obcí na besedu. Tématem bude domácí péče o seniory a osoby se zdravotním postižením. Pro občany budou připraveny informace o dalších zajímavých tématech s tím sou

 

visejících:

- komunitní plánování sociálních služeb v okrese Jeseník

- poskytování sociálních služeb na Jesenicku

- pobytová zařízení na okresu Jeseník

- pečovatelská služba

- domácí zdravotní péče

- sociální dávky a další

Pozvaní přednášející jsou kompetentní osoby z Městského úřadu v Jeseníku, odboru sociálních věcí a zdravotnictví, z Úřadu práce v Jeseníku, oddělení nepojistných dávek, z Charity Javorník a přítomni budou i zástupci pořádající organizace SOUŽITÍ 2005, o.p.s. Budou připraveni zodpovědět dotazy občanů a poskytnout jim potřebné informace ze sociální oblasti.